Viime hetken riskinarvio | EcoOnline

Viime hetken riskinarvio

Arvioi työkohteen riskit nopeasti reaaliajassa ennen työn aloittamista.

️ EcoOnline EHS - Esittelyvideo (3 min)

Viime hetken riskinarvio - EcoOnline EHS

Kuvaus

Viime hetken riskinarvio on työkohteessa tehtävä riskinkartoitus, joka tehdään ennen työn aloittamista. Sen tarkoitus on tunnistaa ne tekijät, tilanteet, prosessit ja toimet, jotka voivat aiheuttaa vaaraa erityisesti ihmisten terveydelle ja turvallisuudelle kyseisessä työssä. Usein tähän liittyy myös työlupa, joka on edellytyksenä etenkin poikkeuksellisissa työtehtävissä. Tarkoitus on pysähtyä, miettiä vaarat, tarkastaa vaarojen hallinta ja jatkaa sitten käsillä olevaan työhön.

EcoOnlinen viime hetken riskinarvion avulla voit tehdä työkohteen riskinarvioinnin nopeasti ja helposti paikan päällä. Se mahdollistaa yhtenäisen mallin rakentamisen työpaikalle, jonka perusteella työtehtävät aina aloitetaan.

Viime hetken riskinarvio EcoOnline EHS -ohjelmistossa

Täydellinen yleiskuva esiintyvistä riskeistä

  • Selkeä yleiskuva riskitekijöistä ja riskinotosta osastoittain, työmaittain tai koko organisaatiossa.
  • Havainnoi tapahtumien kulkua ja seuraa riskien kehitystä, jotta niiden poistaminen tai vähentäminen olisi mahdollisimman helppoa.
  • Selkeät raportit ja ilmoitukset helpottavat toimenpiteiden ja tarkastuksien hahmottamista.
  • Tehdyistä riskinarvioinneista (ja muista ilmoituksista) on visuaaliset mittarit ja raportit, jotka päivittyvät reaaliajassa.
MicrosoftTeams-image (11)

Räätälöitävissä organisaation käyttötarpeisiin

  • Yrityksen tarpeiden mukaan muokattava malli.
  • Käytä valmiita pohjia tai luo omasi.
  • Täysin muokattavat vaarat ja hallintatoimet.
  • Nopea turvallisen työnaloituksen malli.
DFS-250x150

”Ratkaisu antaa kattavan kuvan koko liiketoimintamme riskeistä, niin kansallisesti kuin kansainvälisesti. Sen ansiosta voimme hallita ennakoivasti riskialttiiden töiden riskejä. Järjestelmän yksinkertaiset käyttöliittymät ja muokattavat mittaristot rohkaisevat henkilökuntaa käyttämään sovellusta aktiivisesti ja ottamaan turvallisuudesta vastuun - tarjoten samalla erinomaista joustavuutta.” ‎

- Paul Johnson, Head of Group Health and Safety, DFS

Tärkeimmät ominaisuudet

New-Icon_Key-Features
Mobiiliyhteensopivuus

Voit toteuttaa arviointeja paikasta ja ajasta riippumatta.

New-Icon_Key-Features
Mukautuvuus

Käytä valmiita, huippuasiantuntijoiden laatimia pohjia tai luo omia.

New-Icon_Key-Features
Analytiikka

Hallintapaneelit antavat yleiskuvan kaikesta riskidatasta.

New-Icon_Key-Features
Riskimatriisi

Nopea kokonaiskuva riskistä muokattavien matriisien ansiosta.

New-Icon_Key-Features
Dokumentaation liittäminen

Liitä kuvia, videoita ja muita tiedostoja arviointiesi tueksi.

Jo 25+ vuoden kokemuksella

10.000+ asiakasta ympäri maailman luottaa palveluihimme

Palvelujamme käytetään jo 90 eri toimialalla. Siksi olemme kehittäneet ohjelmistoja, joita voi räätälöidä vastaamaan myös teidän organisaationne tarpeita. Tutustu asiakkaidemme tarinoihin. Lue asiakkaidemme mietteitä

Aloita viime hetken riskinarvioiden teko jo tänään

Varaa meiltä ilmainen konsultointi, jossa käymme läpi EHS-prosessien digitalisoimisen EcoOnlinen ratkaisuilla.

Varaa tapaaminen
FI_1-900x900

Miika Suurnäkki

Senior Sales Executive, EcoOnline

Ajankohtaiset artikkelit

| Health & Safety
GHS pähkinänkuoressa

Kemikaalien etiketit, varoitusmerkinnät ja vaaralausekkeet lienevät tuttuja useimmille kemikaalinkäyttäjille. Mutta...

| Health & Safety
5 työ- ja kemikaaliturvallisuuteen liittyvää lakiuudistusta

Vuodesta 2023 on tulossa tapahtumarikas vuosi Euroopan kemikaali- ja työturvallisuuslainsäädännön kannalta. Useat...

| Health & Safety
5 neuvoa tehokkaaseen kriisiviestintään työpaikalla

Kriisiviestintä on monelle arka aihe. Siihen perehdytään mahdollisimman vähän ja toivotaan ettei tietoa tule koskaan...